| Standards | BS EN ISO 9001 & EN 331 |
| Application | Natural Gas & LPG |
| Connection | BSP Taper F |
| Finish | Plated |
| Full Bore | Yes |
| Handle | Lever |
| Handle Colour | Yellow |
| Lockable | No |
| Material | Brass |
| Max. Operating Pressure | 5 bar |
| Max. Operating Temperature | 60°C |
| Size | 1/2″ |
| Temperature Range | -20 to 60°C |
| Type | Full Bore Gas Service |
£9.00 excl. VAT
8 in stock (can be backordered)
FESU0607 GAS BALL VALVE 1/2″ BSP
6123 BES
YELLOW GAS VALVE
You may also be interested in
£8.00 excl. VAT
Available on back-order
£12.00 excl. VAT
12 in stock (can be backordered)
Recently Viewed Products